Kryesore

Zbulim i jashtëzakonshëm në Dibër! Gjendet shpella e mbushu me eshtra njeriu (VIDEO)

DIBËR- Në maj të vitit 2021, në fashtin Gjuras, jo shumë larg Peshkopisë, u zbulua një shpellë e mbushur plot me eshtra njerëzore. Emisioni “Gjurmë Shqiptare”, i cili bëri edhe zbulimin, kërkoi një grup pune të specializuar arkeologësh për të hulumtuar këtë vend. Në shtator një antropologe franceze erdhi si e dërguar e Universitetit të Vjenës për të marrë kampione...

Banorët e shtëpive të shembura të zonës “5 Maji” protestë përpara Bashkisë së Tiranës për shkatërrimin e pronave të tyre

TIRANË- Paraditen e së enjtes, banorët e shtëpive të shembura të zonës “5 Maji” sëbashku me banorët e Laprakës u mblodhën përpara Bashkisë së Tiranës për të protestuar për shkatërrimin e pronave të tyre. Ata kërkuan shpjegime prej kryetarit te Bashkisë Erion Veliaj, pasi më 19 Janar IMT-ja shëmbi 4 shtëpia, ndërkohë që një pjesë tjetër e banorëve i druhen...

Erion Veliaj quan rrugaçë banorët të cilët po luftojnë për të mbrojtur shtëpitë e tyre te “5 maji”

TIRANË- Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka reaguar pak më parë në lidhje me rezistencën e banorëve në lagjen “5 Maji” që kundërshtojnë prishjen e banesave të tyre. Në një lidhje të drejtpërdrejtë për “News 24”, Veliaj u shpreh se gjatë punës së tij, ai punonte 99 njerëz të mirë dhe një rrugaç. Veliaj tha më tej se...

Isak Shehu: Nxitja e kritikës, synim kryesor në këtë 60 vjetor të fakultetit të muzikës

Kjo do jetë atmosfera përgjatë 3 muajve në hollin e Universitetit të arteve. Koncertet janë kryefjala e festës së 60 vjetorit të fakultetit të muzikës. Plot 48 aktivitete do të mbahen përgjatë muajve prill- qershor. Dekani Isak Shehu, thotë se qëllim është kthimi në traditë  dhe angazhimi i gjithë artistëve  të rinj  ndërthurur me pedagogët të cilët janë edhe artisët...

Ermal Meta debuton si shkrimtar me romanin ‘Domani e per sempre’

Ermal Meta vjen me librin e tij të parë, një roman me afro 600 faqe të titulluar “Domani e per sempre”. Ndër kantautorët më të vlerësuar për ndjeshmërinë dhe, në të njëjtën kohë, çiltërsinë e teksteve të tij, Ermal Meta pas shumë këngëve të shkruara, kënduara dhe dhuruara për artistë të tjerë, debuton si shkrimtar artistik. “Domani e per sempre”...

Ismail Kadare dialog me Alda Bardhylin, mbi dashurinë, seksin, jetën, frikën dhe vdekjen apo librat e palexuara

Në 86 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare, është publikuar një pjesë e pabotuar nga libri “Kohë për rrëfim”.  Ky është një dialog i shkrimtarit të madh Kadare me Alda Bardhylin, mbi dashurinë, seksin, jetën, frikën dhe vdekjen apo librat e palexuara. Shkrimtari i jep përgjigje pyetjeve mjaft, përshembull si e ka lënë në mes leximin e Xhojsit dhe ka treguar edhe...

“Doracaku për Çamërinë”, Nexhat Merxhushi, i mbijetuari nga genocidi flet me fakte historike

Ishte viti 1944 kur nga masakrat mbi popullsinë çame, fëmijë, nëna, pleq e kryefamiljarë mblodhën në çarçaf diçka që i mbeti nga bastisja. Lanë të afërm të masakruar në shtëpitë e tyre. Dikush vëllain, një tjetër dashurinë e jetës. Me vete morën kujtimet e bukura që jetonin në shtëpitë e tyre të fëmijërisë dhe shijen tmerruese që lë gjenocidi. Për...