Puno me ne

Dërgo punimin tënd

Zoguu.al është vazhdimisht në mbështetje të talenteve të reja të cilët kanë pasion shkrimin, aktualitetin, investigimet, analizat, etj. Në kuadër të këtij procesi ftojmë të gjithë këta persona të dërgojnë punimin e tyre në adresën e e-mail-it zoguual@zoguu.al. Faleminderit!

September 25, 2021

5 humbje jete nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë

2 min read

Spitali infektiv në QSUT

TIRANË– Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 5 viktima dhe 410 raste infektimi me COVID-19.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, kanë humbur jetën dy qytetarë nga Tirana 55 vjeç dhe 75 vjeç, një qytetar nga Elbasani 61 vjeç, një qytetare nga Fieri 72 vjeç, dhe një qytetar nga Shkodra 82 vjeç.

Gjithsej anë kryer 3,499 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 410 qytetarë. Ata janë identifikuar në këto bashki: 147 raste në Tiranë, 39 raste në Durrës, 29 raste në Fier, 23 raste në Lushnje, 22 raste në Vlorë, 21 raste në Shkodër, 11 raste në Kukës, Bulqizë, Mallakastër, Sarandë, 8 raste  në Lezhë, Kurbin, Kavajë, 7 raste Malësi e Madhe, 6 raste në Peqin, 5 raste në Delvinë, Berat, 4 raste në Krujë, Kamëz, 3 raste në Has, Rrogozhinë, Divjakë, Kolonjë, Gramsh, 2 raste në Pukë, Elbasan, 1 rast në Fushë- Arrëz, Tropojë, Mirditë, Dibër, Mat, Gjirokastër, Përmet, Tepelenë, Kuçovë, Poliçan, Prrenjas.

Aktualisht janë 12,619 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. 195  prej tyre po marrin trajtim në Spitalet Covid, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar.

Ditën e sotme janë shëruar 552 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 142,269 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (13 Shtator 2021)

Raste të reja ditore        410
Të shëruar në 24 orë      552
Të shtruar në spitale       195
Humbje jete në 24 orë     5
Testime ditore                 3,499

Testime totale          1,120,460

Raste pozitive             157,436
Raste të shëruara         142,269
Raste Aktive                  12,619
Humbje jete                      2,548

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             5236
Shkodër          1507
Durrës             1084
Fier                  1081
Vlorë               864
Lezhë              713
Elbasan           620
Berat               455
Korçë               313
Kukës              276
Gjirokastër      271
Dibër                199

/Zoguu.al/