Puno me ne

Dërgo punimin tënd

Zoguu.al është vazhdimisht në mbështetje të talenteve të reja të cilët kanë pasion shkrimin, aktualitetin, investigimet, analizat, etj. Në kuadër të këtij procesi ftojmë të gjithë këta persona të dërgojnë punimin e tyre në adresën e e-mail-it zoguual@zoguu.al. Faleminderit!

July 30, 2021

COVID-19/ Gjatë 24 orëve të fundit nuk ka asnjë viktimë, raportohen vetëm 3 raste të reja infektimesh

2 min read

Spitali infektiv në QSUT

TIRANË– Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nuk ka pasur asnjë humbje jete, ndërsa raportohen vetëm 3 raste të reja pozitive.

Gjithsej janë kryer 3027 testime, nga të cilat vetëm 3 qytetarë kanë rezultuar të infektuar. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Lezhë, 1 në Skrapar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 8 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,903 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht shënohen 127 pacientë aktivë me Covid19 në vend. 7 pacientë po marrin trajtim spitalor të specializuar, ku 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Edhe pse për një kohë të gjatë shifrat e infektimeve kanë shënuar rënie, Ministria e Shëndetësisë iu bën apel qytetarëve të vijojnë tv zbatojnë rregullat dhe mos të neglizhojnë shenjat e sëmundjes.

Statistika (18 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 3
Të shëruar në 24 orë 8
Të shtruar në spitale 7
Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 3027

Testime totale 771,586
Raste pozitive 132,484
Raste të shëruara 129,903
Raste Aktive 127
Humbje jete 2,454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 42
Tiranë 36
Berat 12
Durrës 11
Lezhë 8
Elbasan 5
Gjirokastër 4
Korçë 3
Dibër 3
Kukës 2
Fier 1

/Zoguu.al/