COVID-19/ Gjatë 24 orëve të fundit raportohen 5 viktima, sërish numër i lartë infektimesh

Koha e leximit1 minuta, 42 sekonta

TIRANË– Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve, 5 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e COVID-19, ndërsa janë regjistruar 849 raste të reja infektimi.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, dy qytetarë nga Tirana 59 dhe 64 vjeç, një qytetar nga Laçi 79 vjeç, një qytetare nga Lezha 84 vjeç dhe një qytetar nga Durrësi 89 vjeç, kanë humbur jetën.

Gjithsej janë kryer 4,769 testime dhe personat pozitivë janë identifikuar në këto bashki: 273 raste në Tiranë, 54 raste në Shkodër, 53 raste  në Vlorë, 46 raste në Durrës, 40 raste në Kavajë, 39 raste në Elbasan, 36 raste në Lushnje, 30 raste në Fier, 24 raste në Krujë, 23 raste në Berat, 18 raste në Lezhë, 16 raste në Sarandë, 15 raste  në Gjirokastër, 14 raste në Kamëz, 12 raste në Kukës, 11 raste në Kurbin, Kuçovë, Gramsh,9 raste Vau i Dejës, Divjakë, Korçë, 7 raste në Dimal, 6 raste në Vorë, Mallakastër, Devoll, 5 raste në Has, Dibër, Konispol, Peqin, 4 raste në Malësi e Madhe, Tropojë, Shijak, Patos, Maliq, 3 raste në Pukë, Rroskovec, Cërrik, 2 raste në Selenicë, Delvinë, Skrapar, Poliçan, 1 rast në Fushë -Arrëz, Mirditë, Mat, Klos, Himarë, Libohovë, Përmet, Këlcyrë, Memaliaj, Tepelënë, Pustec, Pogradec, Librazhd.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 216 pacientë, nga të cilët 25 janë në gjendje më të rënduar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 982 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 146,827 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Shtator 2021)

Raste të reja ditore        849

Të shëruar në 24 orë      982

Të shtruar në spitale       216

Humbje jete në 24 orë     5

Testime ditore                 4,769

Testime totale              1,147,151

Raste pozitive               162,173

Raste të shëruara         146,827

Raste Aktive                  12,772

Humbje jete                     2,574

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             5,469

Shkodër          1,323

Fier                  1,174

Durrës             1,152

Vlorë               796

Lezhë              646

Elbasan           645

Berat               513

Korçë              303

Kukës              287

Gjirokastër      260

Dibër                204

/Zoguu.al/

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Qeveria akordon një milion e dyqind mijë lekë për mjekimin e prokurores së Pukës
Next post Këngëtarja shqiptare shtatzënë për herë të parë?