Gjykata Kushtetuese shfuqizon nenin për lejet e protestave

Koha e leximit43 sekonta

TIRANË– Ditën e sotme gjatë një sence plenare, Gjykata Kushtetuese ka shqyrtuar kërkesën e Gjykatës së Apelit Shkodër për të shfuqizuar ligjin për marrje leje nga oraganet kompetente për protestat, si i papajtueshëm me nenet 17, pika 1 dhe 47 e Kushtetutës.

Gjatë kësaj seance Gjykata e ka pranuar kërkesën dhe mori vendimin që të shfuqizohet shprehja “pa marrë më parë lejen nga oragani kompetent sipas dispozitave të veçanta”. Vendimi do të hyjë në fuqi 6 muaj pasi të jetë botuar në Fletoren Zyrtare.

Gjykata Apelit Shkodër i kërkoi Gjykatës Kushtetuese në janar të vitit të kaluar të shpallë antikushtetuese ndryshimet e kodit penal që konsiderojnë vepër penale protestat që organizohen pa leje.  Ndryshimi i bërë në vitin 2017 Nenit 262 në kodin penal kërkon leje për organizim të protestave në të kundërtën dënohesh me gjobë ose me burg deri në një vit.

/Zoguu.al/

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Komiteti Teknik: Hapen pjesërisht universitetet si dhe hiqet karantina me MV dhe Greqinë
Next post “Nëna kamomili…”, Mamaja e Bes Kallakut feston 60 vjetorin, ai dhe Xhensila emocionojnë me urimin