Greqia do të paguajë 150 euro për të rinjtë që vaksinohen

Koha e leximit49 sekonta

ATHINË– Duke nisur nga 15 korriku, Greqia ka vendosur të japë 150 euro për të rinjtë që vaksinohen.

Ky vendim ka ardhur si pasojë e neglizhencës së qytetarëve dhe uljes sv vigjilencës ndaj pandemisë. Gjithashtu në vend të 100.000 vaksinimeve në ditë, ritmi i vaksinimit në Greqi ka rënë në 85.000, ndaj qeveria ka vendour të paguajë të rinjtë nën 26 vjec që vaksinohen.

Kjo gjë është shoqëruar me shumë diskutime, ku një pjesë e qytetarëve ranë dakord me këtë vendim, pasi mund ti shpenzojnë paratë për gjëta të ndryshme. “Ideja është e mirë. Kështu mund të kaloj një fundjavë në ndonjë ishull”, thotë një 20-vjeçare.

Pjesa tjetër e kundërshtuan duke e cilësuar si paturpësi dhe si rryshfet. “Kjo është paturpësi. Ne jemi vaksinuar, sepse e menduam se ishte e drejtë. Nuk kishim nevojë për shpërblim”, thote 24-vjecari.

Gjithashtu qeveria ka njoftuar se do të ketë diferencime të tjera për personat e vaksinuar dhe atyre të pavaksinuar.

/Zoguu.al/

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Ledri Vula feston sot ditëlindjen, organizon festë në mesnatë
Next post 207 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil në BE nga 2010-a, rreth 33% e tyre ishin minorenë