Maqedonia e Veriut mirëpret afganët e parë, 149 refugjatë strehohen në hotelet e Shkupit

Koha e leximit28 sekonta

SHKUP– Mbrëmjen e djeshme, Maqedona e Veriut ka mirëpritur grupin e parë të refugjatëve afgan.

Mësohet se rreth 149 refugjatë kanë mbërritur në aeroportin e Shkupit, të cilët pasi u testuan për COVID-19, u strehuan në hotelet e periferisë.

Ky është avioni i parë i ulur në Shkup me refugjatët, ndërkohë nuk dihet sesa do të jetë numri total i atyre që do të mbërrijnë.

Kujtojmë që Shqipëria dhe Kosova janë dy vendet e para që pritën afganët, pas largimit nga vendi i tyre, pas marrjes së pushtetin nga talebanët.

/Zoguu.al/

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Policia britanike arreston 48-vjeçarin shqiptar, jetonte në fermë kanabisi për të ndihmuar prindërit e sëmurë
Next post KORÇË/ Vodhi ilaçet e pacientëve me COVID-19, infermieri i arrestuar: Kisha borxhe dhe kredi