Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë në Ukrainë sistemet e raketave me shumë lëshime “M270”

Koha e leximit3 minuta, 54 sekonta

Mbretëria e Bashkuar po dërgon raketat e saj të para me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, ka thënë sekretari i mbrojtjes, pavarësisht një kërcënimi nga Rusia për Perëndimin.

Ben Wallace tha se sistemi i raketave me shumë lëshime M270 do të ndihmojë Ukrainën të mbrohet kundër Rusisë.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk ka konfirmuar se sa armë do të dërgohen, por BBC raporton se fillimisht do të jenë tre.

Vendimi u koordinua me SHBA-në, e cila njoftoi javën e kaluar se po furnizonte gjithashtu Ukrainën me një sistem raketash.

Masa e SHBA-së tashmë ka zemëruar Moskën dhe të dielën presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi se do të zgjerojë listën e objektivave që Rusia do të sulmojë në Ukrainë nëse vendet perëndimore dërgojnë armë me rreze të gjatë në Kiev.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se ushtria ukrainase do të trajnohet për mënyrën e përdorimit të lëshuesve në Mbretërinë e Bashkuar në javët e ardhshme.

Duke njoftuar masën, Wallace tha se Mbretëria e Bashkuar po merrte një rol udhëheqës në furnizimin e trupave ukrainase me “armët jetike që u nevojiten për të mbrojtur vendin e tyre nga pushtimi i paprovokuar”.

Ai tha: “Ndërsa taktikat e Rusisë ndryshojnë, po ashtu duhet të ndryshojë edhe mbështetja jonë për Ukrainën.”

“Këto sisteme shumë të afta raketash me shumë lëshime do t’u mundësojnë miqve tanë ukrainas të mbrohen më mirë kundër përdorimit brutal të artilerisë me rreze të gjatë, të cilën forcat e Putinit e kanë përdorur pa dallim për të rrafshuar qytetet.”

Britania dhe Amerika kanë udhëhequr rrugën në furnizimin me armë në Ukrainë, por dhënia e raketave të avancuara me rreze të gjatë shënon një ndryshim të rëndësishëm, tha korrespondenti i mbrojtjes i BBC-së, Jonathan Beale.

Sistemi i raketave lëshuese të shumëfishta të Mbretërisë së Bashkuar mund të lëshojë 12 raketa tokë-tokë brenda një minute dhe mund të godasë objektivat brenda 50 miljeve (80 km) me saktësi të saktë, shumë më larg se artileria që posedon aktualisht Ukraina.

Është i ngjashëm me sistemin që SHBA po dërgon, Sistemi i Raketave të Artilerisë me Lëvizshmëri të Lartë M142 (HIMARS).

Javën e kaluar Uashingtoni tha se do të furnizonte Ukrainën me katër raketahedhës të shumëfishtë HIMARS, pas marrjes së garancive se ato do të përdoren vetëm për qëllime mbrojtëse dhe jo për të goditur objektivat brenda Rusisë. I njëjti kufizim vlen për përdorimin e sistemit M270 të Mbretërisë së Bashkuar.

Në një intervistë në televizionin shtetëror rus të dielën, Putin tha: “Në përgjithësi, e gjithë kjo bujë rreth furnizimeve shtesë të armëve, për mendimin tim, ka vetëm një qëllim, të zvarritet konflikti i armatosur sa më gjatë që të jetë e mundur”.

Por ai paralajmëroi kundër dërgimit të raketave me rreze më të gjatë: “Nëse ato dërgohen në Ukrainë, ne do të nxjerrim përfundimet e duhura nga kjo dhe do të përdorim armët tona, nga të cilat kemi mjaftueshëm, për të goditur ato objektiva që nuk po i godasim ende”.

Paralajmërimi erdhi pasi shpërthimet tronditën pjesë të Kievit të dielën në sulmin e parë ndaj kryeqytetit pas javësh të tëra, ndërsa luftimet e ashpra për kontrollin e qyteteve kryesore në rajonin lindor të Donbasit vazhdojnë.

Rusia i ripërqendroi përpjekjet e saj ushtarake në Donbas në fund të marsit, pasi u tërhoq nga rajoni i Kievit.

Disa nga luftimet më të ashpra janë aktualisht në qytetin lindor të Severodonetsk. Marrja e qytetit do t’i dorëzonte rajonin e Luhanskut forcave ruse dhe aleatëve të tyre lokalë separatistë, të cilët gjithashtu kontrollojnë pjesën më të madhe të Donetskut fqinj. Të dy rajonet formojnë Donbasin shumë industrial.

Të dielën, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se kishte vizituar trupat e vijës së parë në rajonin lindor të Donbasit në qytetin Lysychansk dhe qytetin Soledar.

Britania dhe SHBA kanë qenë ndër vendet kryesore që japin armë për të mbështetur Ukrainën që nga pushtimi i Rusisë në shkurt.

Mbretëria e Bashkuar ka dorëzuar gjithashtu më shumë se 5,000 armë të lehta antitank të gjeneratës së ardhshme – të njohura si Nlaw – të cilat analistët besojnë se kanë qenë kritike për Ukrainën që të largojë sulmet tokësore ruse që nga fillimi i luftës.

Sistemet e tjera të armëve të dorëzuara nga qeveria përfshijnë raketat Brimstone 1 me rreze të shkurtër veprimi, automjetet e blinduara Mastiff dhe sistemet e mbrojtjes ajrore me raketa Starstreak – me mbështetjen e përgjithshme ushtarake për Ukrainën që kushton 750 milion £ deri më tani, tha qeveria.

Disa vende të tjera janë zotuar të dërgojnë armë të avancuara në Ukrainë. Gjermania ka premtuar të dërgojë sistemin e saj më modern të mbrojtjes ajrore – Iris-T – për t’i mundësuar Ukrainës të mbrojë një qytet të tërë nga sulmet ajrore ruse./abcnews.al/

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Zgjedhja e presidentit/ Nuk u pa në kamera, momenti kur Rama “zë ngushtë” Mimi Kodhelin
Next post Koreja e Veriut teston raketa potencialisht të afta për mbushje bërthamore