Rama, Vuçiç dhe Zaev firmosin marrëveshjen e “Mini-Shengenit Ballkanik”

Koha e leximit36 sekonta

SHKUP– Gjatë Forumit Ekonomik Rajonal  të mbajtur ditën e sotme në Shkup, Rama, Vuçiç dhe Zaev, firmosën marrëveshjet e “mini-shengenit Ballkanik” për të ardhmen e 3 vende.

Dakordësia është arritur ditën e sotme nga liderët e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë në ‘Ballkanin e Hapur’.

Marrëveshja e parë u bë për bashkëpunimin, mbrojtjen, katastrofat e tre vendeve; e dyta për lehtësimin e import-eksporteve, për të kontribuar në fushën ekonomike dhe në tregëtinë e ndërsjelltë; e treta konsistoi në qarkullimin e lirë të njerëzve dhe lehtësimin e procedurave për leje të përkohshme.

Pas firmosjes së marrëveshjeve është prezantuar emri i nismës ‘Ballkani i Hapur’ dhe nuk do të përdoret më termi që i është referuar deri më tani.

/Zoguu.al/

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Vrasja e 47-vjeçarit në Klos/ Jepet vendimi për autoret: Nënë e bijë dërgohen në spitalin psikiatrik
Next post GJIROKASTËR/ 72-vjeçari djeg me benzinë gruan e tij për motive të dobëta (Emri)