Roboti i NASA-s sjell regjistrimet, kështu dëgjohet era ne Mars

Koha e leximit39 sekonta

Për herë të parë, sonda që NASA ka dërguar në Mars prej disa muajsh tashmë, ka regjistruar zhurmën e erës në Planetin e Kuq. Roboti Perseverance i NASA-s ka të instaluar dy mikrofona që regjistrojnë tinguj nga Planeti i Kuq, duke përfshirë edhe ato që i  krijon helikopteri Ingenuity dhe ato të vetë sondës ndërsa punon.

Për herë të parë, këto regjistrime audio sjellin një eksperiencë të re nga planeti Mars. Perseverance është dërguar në Mars për të gjurmuar shenja të jetës antike në Planetin e Kuq. /abcnews.al/

For the first time, NASA rover captures wind sounds on Mars pic.twitter.com/cbjQGkXL3s

— Latest in space (@latestinspace) November 24, 2021

The post Roboti i NASA-s sjell regjistrimet, kështu dëgjohet era ne Mars appeared first on Abc News.

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Të bëra nga fildishi, brirët apo druri, zbulohen syzet më të vjetra në botë
Next post Shqipëria tek vendet me ecurinë më të dobët për masat dixhitale të tregtisë