Rriten kërkesat për anti-depresantë

Koha e leximit42 sekonta

Nga Ema Shazivari

Farmacistë ngrenë si shqetësim rritjen e kërkesës për medikamentet anti-depresive. Problem mbetet faktit që shumica e qytetarëve, janë të rinj. 30% më e lartë ka qenë kërkesa këtë dy-vjeçarin e fundit. Problemet e shëndetit mendorë janë shtuar edhe për shkak të mënyrës së jetesës gjatë pandemisë.

“Pandemia ndikoi negativisht në shëndetin e qytetarëve dhe shikojmë që ka një rritje të kërkesës ndaj medikamenteve”, thotë një farmaciste.

Farmacistët thonë se ka pasur kërkesa për anti-depresivë dhe nga 18 vjeçarët.

Kërkohet më shumë është ksanaksi, medikament shumë i fortë, dhe është ndaluar të jepet pa recetë.

Mjekët psikiatër rekomandojnë më së shumti medikamentet me përmbajtje bimore.

Në urgjencën e psikiatrisë në QSUT paraqiten rreth 100 persona me probleme të ndryshme të shëndetit mendorë. /abcnews.al

The post Rriten kërkesat për anti-depresantë appeared first on Abc News.

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Ndryshojnë rregullat e aplikimit për vizë pune në Gjermani, ambasada: Çfarë duhet të dini
Next post Historia prekëse: Nëna u kujdes për djalin e saj me aftësi të kufizuara deri kur mbylli sytë në moshën 101-vjeçare