October 21, 2021

Zoguu.al

Zoguu.al

SHBA lejon hyrjen e personave të BE dhe Mbretërisë së Bashkuar, të cilët janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19

1 min read

Ilustrim

UASHINGTON– SHBA ka njoftuar se do të lejojë hyrjen e qytetarëve të BE dhe Mbretërisë së Bashkuar, të cilët kanë marrë të dyja dozat e vaksinës.

Përveç kësaj, qytetarët nga BE dhe Britania e Madhe do të duhet të bëjnë dhe test apo të gjurmohen.

Ky vendim do të hyjë në fuqi në muajin nëntor, duke ndryshuar urdhërin e Donald Trump, për ndalimin 18-mujor të qytetarëve europianë dhe britanikë. Ky urdhër u vendos në mars të 2020-ës, por me ardhjen e Biden, ai paraljmëroi se do të bënte ndryshime.

Kujtojmë që kohët e fundit marrëdhëniet midis SHBA dhe BE kanë qenë pak të trazuara, për shkak të vendimit Biden për të tërhequr trupat amerikane nga Afganistani, gjë e cila solli eksodin e refugjatëve dhe kaosin në Kabul.

/Zoguu.al/

Open chat
Raporto!