Vijojnë ditët pas asnjë viktimë nga COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit raportohen vetëm 2 raste të reja infektimi

Koha e leximit1 minuta, 8 sekonta

TIRANË– Ministria e Shëndetësisë ka raportuar situatën e COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit. Vijon të mos ketë asnjë viktimë të koronavirusit në vend, ndërkaq numri i të infektuarve ka zbritur në 2 persona.

Lajmi i mirë është se duket sikur vera do të sjellë dhe fundin e pandemisë. Gjithsej janë kryer 3593 testime dhe vetëm 2 persona  kanë rezultuar pozitivë, një person nga Lezha dhe një nga Tirana.

Në spitalet COVID aktualisht po trajtohen 28 pacientë, nga të cilët 5 prej tyre janë në terapi intensive.

Sot kanë fituar betejën me COVID-in, 29 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,627 që nga fillimi i epidemisë.

Përpara disa ditësh në mbledhjen e zhvilluar nga Komiteti Teknik u vendos shtyrja e orës policore dhe heqja e maskës në ambientet e jashtme duke shtuar shpresat e qytetarëve për zhdukjen e virusit.

Statistika (5 Qershor 2021)
Raste të reja ditore        2
Të shëruar në 24 orë      29
Të shtruar në spitale      28
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                3,593

Testime totale             736,591
Raste pozitive             132,374
Raste të shëruara        129,627
Raste Aktive                  296
Humbje jete                  2,451

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë         80
Shkodër       60
Korçë            41
Berat             35
Lezhë           25
Elbasan        18
Gjirokastër   11
Vlorë             11
Durrës          4
Kukës           4
Fier                4
Dibër          3

/Zoguu.al/

Bazuar në Ligjin Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Previous post Ministria e Shëndetësisë: Gjatë 24 orëve të fundit asnjë humbje jete dhe 12 raste të reja pozitive me COVID-19
Next post LEZHË/ Automjeti merr flakë gjatë lëvizjes, shpëtojnë personat brenda tij