Puno me ne

Dërgo punimin tënd

Zoguu.al është vazhdimisht në mbështetje të talenteve të reja të cilët kanë pasion shkrimin, aktualitetin, investigimet, analizat, etj. Në kuadër të këtij procesi ftojmë të gjithë këta persona të dërgojnë punimin e tyre në adresën e e-mail-it zoguual@zoguu.al. Faleminderit!

July 31, 2021

Vuçiç vaksinohet me vaksinën kineze Sinopharm

1 min read

Aleksander Vucic

BEOGRAD– Në kuadër të vaksinimit kundër COVID–19, Presidenti Serb Aleksandër Vuçiç, është vaksinuar me vaksinën kineze Sinopharm.

“E mora vaksinën dhe ndihem shkëlqyeshëm.  Faleminderit punonjësve tanë të shkëlqyeshëm shëndetësorë. Faleminderit vëllezërve tanë kinezë”.

Vaksinimi i Vuçiç ishte shtyrë disa herë dhe kjo ka bërë që spekulimet të thonin se ai nuk beson tek vaksinat ose që ishte vaksinuar në mënyrë të fshehtë kohë më parë.

Serbia ka qenë e para që ka filluar vaksinimin me vaksinën kineze Sinopharm dhe vaksninën ruse Sputnik V dhe pse këto vaksina nuk janë miratuar ende nga rregullatorët e barnave të BE.

Ndërkohë  Serbia mban nivelet më të larta të vaksinimit në Europë, duke arritur të vaksinojë mbi 1.5 milion qytetarë.

Gjithashtu Serbia ka bërë të mundur që në vend të vaksinohen dhe të huajt.

/Zoguu.al/

Open chat
Raporto!